środa, 6 kwietnia 2016

Widmo firmy windykacyjnej? Jakie są Twoje prawa?

Opóźnienia w spłacie kredytu przekroczyły 30 dni? Nie składasz wyjaśnień? Nie jesteś zainteresowany restrukturyzacją? Twój dług może zostać sprzedany firmie windykacyjnej. Czy bank musi zapytać o Twoje zdanie? Odpowiedź brzmi: Nie. Jakie uprawnienia posiada windykator? Gdzie leży granica, której pracownikowi nie wolno przekroczyć? Poznaj swoje prawa i obowiązki.

W początkowej fazie zostaniesz poinformowany o przejęciu długu. Na tym etapie warto skontaktować się z firmą windykacyjną w celu zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi obsługi długu. Wspólnymi siłami możecie znaleźć rozsądne rozwiązanie. Stosunkowo często czytam wpisy świadczące o tym, że klienci banków czują się nękani. Informacja zamieszczona na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówi:
"(...)Nie jest zakazane przez prawo podejmowanie przez przedsiębiorstwo windykacyjne prób kontaktu osobistego z dłużnikiem, rozmów telefonicznych, a nawet wizyt w miejscu zamieszkania konsumenta."
Według prawa wszelkie działania muszą się mieścić w granicach rozsądku.
"Art. 190 a. § 1. „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."


Wszelkie stosowanie form przymusu psychicznego lub fizycznego jest zabronione. Nikt nie może wejść do Twojego domu bez uzyskania zgody. Przeczytasz o tym w przepisach Kodeksu Karnego:
"Art. 193. „Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."
 Windykatorzy nie mogą:

1. Wprowadzać w błąd
2. Spisywać majątku
3. Zajmować majątku ani nieruchomości

Egzekucja komornicza jest możliwa po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Jak sama nazwa wskazuje jej wykonawcą jest funkcjonariusz publiczny przy sądzie rejonowym (komornik).



Więcej informacji można uzyskać na stronie UOKiK: Działalność firm windykacyjnych



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz